Столиця України – одне з найгарніших міст України, адже тут, у самому серці держави історична старовина переплітається з сучасним життям. Лише тут можна себе одночасно відчути в минулому та сучасному, насолоджуючись мальовничими пейзажами, фонтанами, пам’ятками архітектури та прогулюючись найгарнішими парками (більше про них – у статті).
Переглянути фото в повному розмірі
Київ славен не лише красою, а й історією: своїми неймовірними старовинними соборами, пам’ятками та церквами: Золоті ворота, Михайлівський Золотоверхий Собор, Софія Київська, Києво-Печерська Лавра, Андріївський собор вражають своєю красою та величчю. І, звичайно ж, одна з найпривабливіших частин екскурсії – вулиці Києва. Кожна з них – це скринька з таємницями та чудесами. В цій статті ми познайомимо Вас з найцікавішими історіями, пов’язаними з найвідомішими вулицями міста.
Переглянути фото в повному розмірі
Хрещатик
Є дві історії походження назви центральної вулиці в Києві. Одні говорять, що саме тут князь Володимир хрестив свою родину, тому її так і назвали. Інші притримуються думки, що найменування походить від цієї місцевості - Хрещатий Яр.
Вулиця розбудовувалась протягом двох століть, з XVII по XIX, поступово заповнюючись цегляними будинками, магазинами та конторами. В часи Великої Вітчизняної війни центр Києва був повністю знищений. Відбудова почалася з 1948 року, коли група архітекторів запропонувала план, що поєднував у собі природний ландшафт та величну архітектуру. У часи реконструкції з’явився знаменитий каштановий бульвар, центральний універмаг та будинки у стилі «сталінського ампіру».
Переглянути фото в повному розмірі
Цікаві історичні факти та легенди:
- Певний час вулиця носила назву Театральна, адже тут розташовувався перший в Києві театр-садиба;
- Перший в Російській імперії трамвай був запущений по Хрещатику;
- Легенди Хрещатика стосуються… НЛО! Поговорюють, нібито під час розкопок 1917 року під вулицею знайшли сріблястий циліндр більше 50 метрів завдовжки. Тоді його викопати не змогли, а от в 1946 році цей загадковий предмет був виявлений знову. Тепер його розпиляли і вивезли в невідомому напрямку. Багато очевидців говорять про те, що бачили в цьому районі НЛО, і, можливо, цей циліндр був їхнім…
Переглянути фото в повному розмірі
Андріївський узвіз
Свою назву узвіз отримав на честь апостола Андрія Первозваного. Історія вулиці доволі цікава, і детально описана у літописі Нестора. Близько 2000 років тому апостол Андрій благословив Дніпрові схили, прокрокувавши, що тут невдовзі з’явиться нове християнське місто. Пізніше на місті благословення звели церкву, яка й отримала ім’я святого.
Ще одна назва цього мальовничого куточку – вулиця-музей, адже саме тут сконцентрована найбільша частина музеїв, архітектурних скульптур та галерей. Тут увіковічені український скульптор та драматург Іван Кавалерідзе та російський письменник Михайло Булгаков та є скульптурна композиція героям п’єси «За двома зайцями», а ще трохи далі виситься замок Річарда.
Переглянути фото в повному розмірі
Цікаві історичні факти та легенди:
- Верхня частина вулиці, біля собору Святого Андрія, існувала ще за Русі і поєднувала Поділ та Старий Київ;
- Певний час, з 1920 по 1944 рік вулиця носила ім’я Г. Г. Лівера, але потім стару назву повернули;
- В будинку № 13 деякий час жив та працював автор «дияволіади» М. А. Булгаков, і поруч з його домом-музеєм розташована кав’ярня «Бегемот»;
- Легенда розповідає, що колись на місці Дніпрового схилу було море. Коли апостол Андрій благословив це місце і встановив на ньому хрест, море розступилося, і якась його частина залишилась в пагорбі (при будівництві церкви знайшли підземне джерело);
- В церкві Андрія немає дзвонів, адже говорять, що коли тут пролунає церковний дзвін, вода прокинеться і затопить Старий Київ і Лівобережжя.
Переглянути фото в повному розмірі
Володимирська вулиця
Історія вулиці починається ще з часів Київської Русі, коли вона була головним «проспектом» стародавнього міста. Проте у XIV столітті ця місцевість спустіла, адже після захоплення міста татаро-монголами, все життя столиці перемістилось на Поділ. Тоді ж ця місцевість була вкрита ярами та пагорбами, а велична Софія Київська була лиш голими стінами, без куполів та дзвонів. У 1630-х роках завдяки митрополиту Петру Могилі вулиця і церква були відбудовані і ввійшли до складу Старокиївської фортеці.
Вже у останніх роках XVIII віку починається масштабна забудова Володимирської, аж до самих Золотих воріт, ініціатором якої став цар Микола I. До XVIII століття це була ще пустельна місцевість з випасом домашньої худоби.
Переглянути фото в повному розмірі
Цікаві історичні факти та легенди:
- У різні часи (до 30-х років XIX століття) вулиця мала назву Андріївської, Золотої, Університетської, Софійської;
- Російський імператор Микола I настільки любив Київ, що планував перемістити сюди столицю імперії;
- У 1840 році Тарас Шевченко працював в однойменному університеті художником археологічних досліджень;
- Раніше у нинішньому Будинку вчителя розташовувалась Верховна Рада (1917 рік);
- На початку XX сторіччя тут розташовувався Український клуб, членами якого були Микола Лисенко, Олександр Олесь, Олена Пчілка та інші культурні діячі країни;
- На цій вулиці «народився» солдат Швейк. Саме тут Ярослав Гашек почав писати про пригоди вояки.
Переглянути фото в повному розмірі
Ось такі вони, найвідоміші вулиці в Києві, які зберігають свої таємниці та цікаві історії.
Помічайте деталі, насолоджуйтесь прогулянками сонячним серцем України та любіть Київ так, як його любимо ми!